Adetler

12 Ekim 2018 0 Yazar: Admin

Nişan

Köyde birbiri seven varsa onları nişanlarlar.

Nişana yakın akrabalar katılır artık nişan ilan edilmiş olur.

Bu kötü sözlerden aileleri korumak,gençlerin birbirini tanıması için zemin oluşturmak araya biraz yakınlık sokmaktan ileri gelir. Genç kızın gelin adayı olarak görüldüğü zamandır.

Oku dağıtma

Nişan belli olunca artık aşağı yukarı düğünde belli olur.Düğünün ne zaman olacağı okuyucunun oku dağıtmasıyla belli olur.Köyü bilen bir kız yada bir erkek bu işi üzerine alır.Oğlan evi tarafından ”falan oğlumuzun şu ayın şu gününde düğünü vardır, buyrun gelin “ diyerek duyurulur ve davet eder. Tabi davetiye olarak mendil yada peşkir de denilen bir havluda dağıtılır.Buna oku dağıtma denir.Dağıtan ve davet eden kişiye okucu denir.

Düğün

Köyde düğün 3 gün sürer.Cuma,cumartesi ve pazar .

1.Gün

Cuma günü ;Köyde damat evine büyük bir bayrak asılır. Cuma sabahı davul zurna çalarak .düğünün başladığı köye ilan edilir.Köyün erkekleri Cuma namazından sonra kalabalık gruplar halinde gelirler. Evin ilerisinden gelen gurup göründümü davul zurna karşılama çalmaya başlar. Düğünlerde genellikle karşılama türküsünün adı Burdur yöresinin karşılama türküsüdür .Misafirler eve girinceye kadar davul zurna çalmaya devam eder.Gelenlerin başındaki kişiler para çevirerek davulcunun kasnağına zurnacının zurnasına bir teşekkür olarak iliştirirler.

Düğün sofrasına otururlar. Düğün de misafirlere yüzük çorbası,kuru fasulye,etli pilav,salata ve helva ikram edilir.Üstüne bir de sigara ve çay ikramı olur. Damatı ve yakınlarını  oyuna çağırırlar kendileri de oynayıp damata para takarak hayırlı olsun diyerek ayrılırlar.

Cuma gecesi kadınlar kına gecesi yaparlar ,oğlan evinde de eğlence vardır.Köyümüz, Burdur -Antalya- Denizli sınırlarında olduğu için geleneksel olarak bu yörelerin türküleri çalınır.

2.Gün

Cumartesi günü damat ve gelinin eşyaları taşınır.Kız evinden eşya gelir.Yine orada da .GÜN yemek verilir ve hoş geldin edilir. Cumartesi gecesi kadınlar kına gecesi yaparlar oğlan evinde de cuma ve cumartesi gecesi damat ve yakınları eğlenirler dışarıya hoparlörle ses verilerek orada  düğün olduğu duyurulur.

 3.Gün

Pazar günü gelin alma günüdür.Pazar günü ikindiden sonra hoca namaz çıkışı gelir. Oğlan evinde bir konvoy tertip edilir.Önde motosikletli oğlanlar bayrak taşırlar.Arkada gelin arabası arkasında da  damatın yakın akrabaları.Düğüne ne kadar çok araba katılırsa düğün o kadar gösterişli olur.Kız evine varılır.Kızın yeğenleri varsa damattan para istemek için “ kız gelmiyor “ türü laf ederek damat babasından istedikleri parayı alan gençler kapıyı açarlar.

Bu arada içeride vedalaşma olur kız büyüklerin ellerini öper helallik alır.En sonda da kızın babası 3 kez kuşak çevirerek bağlar.Güle güle der kızına. Damat ve babası gelir dışarı çıkınca davulcu zurnacı susar hoca dua eder odakilerde amin derler.Hoca duasını bitirince tekrara vurur davula herkes arasına biner biz gelin aldık diye sevinerek,korna çalarak da yola koyulurlar

Tabi yolda gelin arabasının yolunu keserek bahşiş isteyenleri damatın babası içi para olan zarflardan dağıtarak dağıtarak memnun eder.Araba oğlan evine varınca gelin arabadan inmeden kurban kesilir. Bu sefer arabacı da kapı açılmıyor diyerek bahşiş işter. Gelin kız çıkmak istemez.Ağzı laf yapan bir cazgır bulunarak damatın anası ,babası ve yakınlarından bir şeylerin vaadini aldıktan sonra kapı açılır. Yukarıdan bir yerden şeker saçılır veya ayağı dibinde bir küp kırılır.Damat kızı yukarıya çıkarınca oradakiler hoş geldin ederler.Damat da aşağıya inerek son oyunlarını oynar en çok para da burada takılır.